Warsztaty introligatorskie

Czas czytania: 3 minut

Zapisz się na warsztaty introligatorskie!

 

Zawsze chciałeś wiedzieć, jak wygląda praca introligatora? Poznać tradycyjne narzędzia, materiały i techniki przedwojennej sztuki introligatorskiej? Zobaczyć jak się robi książki i wykonać ją samemu?

Lepiej trafić nie mogłeś. Od niemal trzech lat prowadzę warsztaty z podstaw introligatorstwa. Cieszą się one niezmiennie dużym zainteresowaniem. Prowadzę je we współpracy z dwoma firmami – Kaligraf i Gruv-art, które mają w swojej ofercie wiele innych warsztatów, m.in. z kaligrafii czy iluminatorstwa.


Warsztaty introligatorskie

 

 

Są cztery rodzaje warsztatów:

 

Warsztaty podstawowe
Dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z wykonywaniem książek. Poznajemy na nich tradycyjne techniki sztuki introligatorskiej, narzędzia i materiały. Następnie przy ich użyciu tworzymy notes w twardej oprawie z płótna.

sztuczny odstęp

Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć

hgfh

Warsztaty zaawansowane
Dla tych, którzy byli już na warsztatach podstawowych lub mają ponadprzeciętne zdolności manualne. Tworzymy na nich notes w oprawie półskórzanej ze zwięzami, wyszywamy również ręcznie kapitałkę.

sztuczny odstęp

Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć

 

Notesy japońskie
Na tych warsztatach wykonujemy notesy według starej techniki wynalezionej na terenie Dalekiego Wschodu, które są proste w wykonaniu, a zarazem bardzo efektowne. Technika ich wykonania stosowana jest od wieków, jednak przy użyciu współczesnych materiałów i mnogości kolorów nabierają zupełnie nowego wyglądu.

sztuczny odstęp

Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć

sztuczny odstęp

Naprawa starych książek
Jest to tegoroczna nowość. Przynosimy na nie swoje książki (2, 3 lub 4 sztuki), które uległy mniejszym lub większym uszkodzeniom. Mogą to być również książki klejone. Na warsztatach będziemy robić co się da, aby przywrócić je do życia: przyszywać wyrwane kartki, doklejać odpadającą okładkę (a jeśli trzeba i robić nową), czy też ponownie składać książki, które się już rozpadły.

 

Warsztaty introligatorskie

 

Najbliższe terminy

 

Warsztaty odbywają się w kameralnych grupach 6-10 osób. Na ten moment nie każdy rodzaj warsztatów odbywa się w każdym mieście.

4 marca, Poznań: poziom podstawowy

11 marca, Warszawa: poziom podstawowy

18-19 marca, Kraków: poziom podstawowy

Kwiecień

7 kwietnia, Poznań: notesy japońskie (4 godziny)

8 kwietnia, Poznań: naprawa starych książek

22-23 kwietnia, Kraków: naprawa starych książek 

29 kwietnia, Warszawa: naprawa starych książek

Maj

13 maja, Warszawa: poziom podstawowy

20 maja, Poznań: notesy japońskie i futerał na książkę

Czerwiec

10 czerwca, Warszawa: poziom zaawansowany

24-25 czerwca, Kraków: poziom zaawansowany – kliknij, aby uzyskać informacje i się zapisać

 

 

Czy trzeba przynieść swoje materiały?
Nie, zapewniamy wszystko, co jest potrzebne. Jeśli jednak masz jakiś papier, który wyjątkowo Ci się podoba i chciałbyś, aby to z niego były wykonane strony Twojego notesu – przywieź go ze sobą. Warto, żeby było to 50 arkuszy A4; jeśli będzie ich mniej, to notes będzie zbyt cienki. Papier nie może być za gruby – maksymalna gramatura to 120-130 g/m². Jeśli zależy Ci na naprawie Twojej książki – też możesz ją przynieść i spróbujemy ją zszyć i oprawić. Warunek – musi to być książka szyta, a nie klejona (chyba że idziesz na warsztaty z naprawiania książek).

Czy trzeba mieć doświadczenie lub talent?
Nie. Na warsztatach (poza zaawansowanymi) uczymy się podstawowych technik, które potrafi wykonać każdy. Zajęcia mają na celu pokazanie, jak zbudowana jest książka i jak wygląda praca rzemieślnika, który ją tworzy. W czasie warsztatów dowiesz się też wielu innych rzeczy – na przykład tego, dlaczego dziś nie ma już tylu introligatorów.

Co da mi udział w warsztatach?
Będziesz umiał/a zrobić notes, który może być dla Ciebie dziennikiem, notatnikiem lub pamiętnikiem. Albo prezentem dla bliskiej osoby. Znając konstrukcję książki i techniki jej oprawy będziesz też wiedział/a, jak naprawić uszkodzone książki z domowego księgozbioru. A jeśli zajmujesz się innym rękodziełem, to zdobędziesz nowe umiejętności i techniki.

A to wszystko w gronie innych pasjonatów, z którymi możesz się tak po prostu spotkać i porozmawiać o książkach.

 

Warsztaty introligatorskie